Subiect – Test de competență lingvistică      Descarcă Subiect

Barem – Test de competență lingvistică      Descarcă barem

ÎN ATENȚIA ELEVILOR INSCRIȘI LA TESTUL DE COMPETENȚĂ LINGVISTICĂ:

• Vineri, 26.06.2020, ora 9.30, elevii se vor prezenta la ȘCOALA GIMNAZIALĂ “GEORGE TOPÂRCEANU”, la intrarea elevilor, având asupra lor carnetul de elev si instrumentul de scris ( pix/stilou cu cerneală albastră).
  • Vor fi conduși de un cadru didactic către intrarea in școala, unde li se va lua temperatura și li se va da o mască, pe care o vor purta in timpul examenului.
  • Vă așteptăm și vă dorim succes!

Repartizarea candidaților pe săli

Admiterea în clasa a V-a intensiv engleză – 30 de locuri

Perioada de inscriere : 15 – 24 iunie 2020

Înscrierile se vor face exclusiv online, pe baza unei cereri tip pe care o puteți descărca AICI

Cererea va fi semnată și trimisă pe adresa de e-mail scgt110@yahoo.com

În situația în care numărul cererilor de înscriere va depăși numărul de locuri oferite, se va organiza testarea competentelor lingvistice in vederea selectiei, dupa cum urmeaza:

26 iunie 2020

ora 10.00 – 10.50 – probă scrisă la limba engleză

Rezultatele vor fi afisate in data de 28 iunie 2020

Eventualele contestatii vor fi depuse in termen de 24 ore de la afisarea rezultatelor. La depunerea contestatiilor, candidatii, prin parintii/tutorii/reprezentantii legali instituiti ai acestora, au dreptul de a solicita vizualizarea lucrarilor pe baza de cerere tip.

Descarcă cererea de contestații Descarcă cererea de vizualizare

Rezultatele finale vor fi afisate pe data de 30 iunie 2020, in ordinea descrescatoare a notelor.

Criterii de admitere și departajare

• Criteriul de admitere este obținerea notei minime 7 (șapte), iar cel de departajare este punctajul obținut la redactarea textului pe o temă dată. În cazul unor punctaje egale, al doilea criteriu de departajare va fi subiectul al doilea.
  • În situația în care, în urma susținerii admiterii în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al limbii engleze, rămân locuri neocupate, unitatea de învățământ poate susține o a doua sesiune de admitere, cu respectarea prevederilor prezentei proceduri

Structura subiectelor

Proba scrisa cuprinde  doua subiecte:
  • redactarea unui text/a unei compuneri de 50-75 de cuvinte, pe o tema data
  • lecturarea unui text si rezolvarea unor itemi cu alegere duala (TRUE/FALSE), pe baza textului lecturat, și a unui exercițiu de verificare a elementelor de comunicare.
Echivalări

Proba de competenta lingvistica pentru admiterea in clasa a V-a cu profil intensiv engleza poate fi echivalata cu certificatele obtinute la examenele de limbi straine cu recunoastere internationala, numai daca numarul total al elevilor care opteaza pentru acest tip de clase este mai mic sau egal cu numarul de locuri aprobat.

Lista examenelor recunoscute de Ministerul Educației și Cercetării

Descarcă lista

Anexam cererea tip de echivalare, precum si lista examenelor recunoscute de Ministerul Educatiei si Cercetarii.

Descarcă cerere de echivalare